OMLOUVÁNÍ DĚTÍ Krupka: 773 505 645 (SMS) Soběchleby: 736 246 504 (SMS)
Zpět
07.04.2020, Mgr. Romana Lodlová

"Co je to dešťovka" - Ježečci

Co je to dešťovka?

 

V minulých dnech jsme si s dětmi povídali o vodě. Povídání to bylo více než zajímavé a užitečné. Teď víme, že vodou je potřeba šetřit a chránit ji. Dokážeme také popsat koloběh vody v přírodě. A právě součást koloběhu – déšť – nás přivedl k další otázce analýzy na téma „Voda“. Ta zněla takto: Využíváte ve školce dešťovou vodu?

Děti měly problém popsat vlastními slovy pojem „dešťová voda“. Na otázku, co si představují pod tímto pojmem, odpovídaly, že je to mrak nebo louže. Proto jsme si předvedli pokus s vypařováním vody, aby děti pochopily, jak vzniká déšť. Stačila nám k tomu varná konvice a sklenice. Na sklenici jsme si pro lepší pochopení pokusu nalepili mrak a nechybělo ani sluníčko, které vodu „ohřívalo“. Pokus se zdařil na jedničku. Sluníčko ohřálo vodu, ta se předpisově odpařila a trvalo jen malou chvilku a z mraku začalo pršet. A teď se prosím držteJ, pršelo přímo na stůl.  Pak už jen stačilo dětem vysvětlit, že opravdový velký sud bude stát na naší zahradě a už samy vykřikovaly, že voda ze sudu bude sloužit k zalévání květin, stromů a trávy. V době sucha a nedostatku vláhy se voda ze sudu stane přímo pokladem.

Odpověď na otázku, zda využíváme v naší školce dešťovou vodu, je tedy taková: nevyužíváme, zatím. Ale paní učitelka už sehnala sud a nic nám nebrání v tom, abychom se na využívání dešťovky s nadšením vrhli. Místo, kam sud umístíme, už děti vybraly.

Těšíme se, až náš plán zrealizujeme.

 

Martina Hissenová a děti ze třídy JežečkůImage result for klokanovy školkyImage result for mrkvička časopis