OMLOUVÁNÍ DĚTÍ Krupka: 773 505 645 (SMS) Soběchleby: 736 246 504 (SMS)
Zpět
07.04.2020, Mgr. Romana Lodlová

"Jak jsme našli vodu" - Ježečci

Jak jsme našli vodu

Začátkem tohoto školního roku jsme se na první schůzce Ekoškoly dozvěděli, jaké nás čeká téma.  Tím byla voda. K analýze jsme si vybrali dvě otázky.

První z nich byla tato:  Šetříte vodou při používání pitné vody z kohoutku? Jakým způsobem?

Ještě před tím, než jsme začali o otázce přemýšlet, bylo důležité, abychom si o vodě pověděli. Museli jsme jistit, kde se bere v přírodě a co znamená koloběh vody. Neméně důležité bylo také vědět, jak se voda dostane až k nám do školky, do kohoutku nebo do záchodu.

Pomocí skvělého příběhu „O kapce“ se děti dozvěděly o přírodních jevech, díky kterým máme vodu a také to, že před tím, než se dostane k nám do školky, je potřeba ji vyčistit.  Čistá voda není samozřejmostí, proto je potřeba vodou šetřit a chránit ji před znečištěním.

Vybaveni těmito znalostmi jsme se vydali po naší školce zjistit, kde všude máme kohoutky a záchody. Navštívili jsme i paní kuchařku v kuchyni. Ukázala nám myčku na nádobí a dřezy. Také jsme se dozvěděli, na co všechno potřebuje vodu (bez vody by neuvařila, dává nám ji k pití, myje v ní nádobí). Nezapomněli jsme ani na paní uklízečku, která vodu potřebuje k úklidu a k praní prádla.  Zjistili jsme, že bez vody by naše školka vůbec nefungovala. A protože teď už víme, že voda je vzácný dar, je potřeba, abychom vodou šetřili a neplýtvali jí.  Proto jsme se rozhodli, že vytvoříme piktogramy, které vylepíme všude tam, kde je voda. Abychom měli vždy na očích, že vodou se neplýtvá. Děti totiž samy přiznaly, že vodu nechávají dlouho téct, splachují celou nádržkou na vodu. Při čištění zubů si nenapustí kelímek, ale nechávají kohoutky otevřené. Nyní tak budeme dávat pozor, aby voda netekla zbytečně dlouho.

Při analýze jsme tedy zjistili, že vodou zbytečně plýtváme. Děti spontánně přiznávaly, že vodou nešetří. Naplánovali jsme si tedy, že vytvoříme „vodní hlídku“ a budeme společně dohlížet na šetření  vodou.

Další analýzou bude používání dešťové vody. Ale to až zase příště…

 

Martina Hissenová a děti ze třídy JežečkůImage result for klokanovy školkyImage result for mrkvička časopis